Jitka Klečanská

Jitka Klečanská zdroj Facebook zpěvačky

Jitka Klečanská zdroj Facebook zpěvačky

Mezzosopranistka Jitka Klečanská absolvovala Pedagogickou a Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v roce 2009, kde studovala obor učitelství českého jazyka a literatury v kombinaci  s hudební výchovou.

Zpěvu se věnovala od útlého věku pod vedením Květy Kimové v Havlíčkově Brodě. Již na gymnáziu byla angažována do operety Cikánský baron jako Arsena (Divadlo ve Světlé nad Sázavou). Také se účastnila koncertů pořádaných pod panem dirigentem Jaroslavem Průšou. (sólový sopránový part  Vánoční mše Jana Kypty z Telče aj.)

Při studiu na vysoké škole začala navštěvovat pěvecké hodiny brněnské operní sólistky Natalie Romanové a  Vladimíra Richtera. Po založení Pěveckého sboru Masarykovy univerzity se stala jeho členkou a zároveň byla prověřována sólovými úkoly od sbormistra MgA. Michala Vajdy (např. John Rutter Magnificat).

Po absolvování bakalářského studia nastoupila do sboru Janáčkovy opery v roce 2006, kde nastudovala  sólové role jako Kate v Madama Butterfly, družička ve Figarově svatbě, dvorní dáma v Perikole, nosička vlečky v Elektře, druhá žínka v Rusalce, mořská panna v opeře Čarokraj, mladá vdova a elévka Kosinská v Osudu, hraběnka Napolská v Polské krvi,  pastuchyňa v Její Pastorkyni, Berta v Lazebníkovi sevillském, Mercedes v Carmen, Glaša v Káti Kabanové. Také se účastní mezinárodních hostování, na kterých si zazpívala například Floru z Traviaty – Strasbourg, Španělsko – koncertní turné, dále na hostování v Ománu 2011 se představila v roli druhé žínky, v polské Bydgoszczi jako pastuchyňa. Také se věnuje sólové koncertní činnosti ve spolupráci s významným brněnským trumpetistou Vlastimilem Bialasem.

Dále se pěvecky zdokonaluje  u  sólisty, „wagnerovského“  tenora,  Petera Svensona.

Příspěvek zveřejněný v rubrice Osobnosti. Přidat záložku odkaz.