Komořinka 2023: ohlédnutí v tisku

Novinky 7/2023

Novinky 7/2023

V Dolním Čepí proběhl šestý ročník Komořinky s Akvartetem

V týdnu od 10. do 14. července 2023 proběhl v obci Dolní Čepí již šestý ročník festivalu komorní hudby Komořinka s Akvartetem. Festival pořádá od roku 2018 bystřický spolek Akvarteto, které navázalo na své původní nepravidelné letní hudební akce prováděné v kostele sv. Václava.
Letošní ročník festivalu byl výjímečný uměleckou kvalitou i vzrůstající diváckou návštěvou. Festival v pondělí otevřela ředitelka festivalu Vanda Teocharisová společně se starostou obce Ujčov Františkem Burešem a na zahajovacím koncertu se následně představilo trio violisty Karla Plocka, houslisty Pavla Fajtla a varhaníka Martina Jakubíčka, které divákům předneslo řadu barokních skladeb. Edukační rozměr koncertu spoluvytvářely i odpovědi interpretů na zvědavé otázky žaček smyčcového oddělení ZUŠ Jany Štursy v Novém Městě na Moravě, které na následujících festivalových koncertech zastávaly roli moderátorek.
Úterní večer už tradičně patřil jazzu. Kapela Srnčí a Kočičí předvedla divákům spoustu svých nových kusů ve vynikající kondici zpěvačky Lucie Nezbedové, skvělý výkon podal i saxofonista Tomáš Křišťan. Koncert byl prokládán slovem: své starší, ale i novější, dosud nepublikované fejetony četl gymnaziální učitel, spisovatel a fotograf z Českých Budějovic, pan Jan Flaška. Jak hudba, tak i slovo mělo mimořádný divácký ohlas.
Vrcholem festivalu byl bezesporu středeční koncert, na kterém se koncertně premiérově představilo klavírní trio novoměstského klavíristy Marka Peňáze, houslisty Martina Janála a violoncellistky Štěpánky Plockové. Piu Trio posluchačům předneslo Haydnovo „cigánské“ trio, Dvořákovy Dumky a Šostakovičovo první klavírní trio c-moll. Diváci se stali svědky špičkových interpretačních výkonů a úplného oddání se hudbě. Závěrečné ovace diváků byly vstoje, po vášnivém a upřímném provedení závěrečného Šostakoviče zcela vysílení hudebníci už nebyli schopni odvděčit se obecenstvu přídavkem.
Čtvrtek naplnily kostel romantické písně Antonína Dvořáka, Roberta Schumanna a dalších. Sopranistka Karolína Grebeníčková a tenor Jan Maria Hájek, doprovázení klavíristkou Jitkou Houfovou nabídli publiku nádherné barvy svých hlasů a procítěný, profesionální přednes.
Celý festival se v kostele konaly intenzivní kurzy hry ve smyčcovém kvartetu pro žačky ZUŠ Jany Štursy. Workshopy probíhaly pod vedením učitelů Vandy Teocharisové, Adély Spurné, Jiřího Hlaváčka a Víta Coufala a směřovaly k závěrečnému, pátečnímu koncertu, který festivalová dramaturgie věnovala nejmladším hudebníkům našeho regionu. Koncert zahájil nastávající student Pardubické konzervatoře, absolvent ZUŠ ve Žďáře nad Sázavou Tadeáš Jadrný, který si krom Dvořákova Klidu lesa a Vandiniho zahrál i v duetu s Vandou Teocharisovou. Děvčata z Nového Města si spolu se svými učiteli, kteří jim asistovali u pultů, zahrály Nielsena a kompletní Mozartovu Malou Noční hudbu.
Na festivalu letos účinkovalo více než dvacet umělců a diváckou návštěvu pořadatelé odhadli na více než 300 osob. Diváci na festival chodili nejen z Čepí, Ujčova a Nedvědice, ale pravidelně jezdili i Bystřičané, občané Nového Města i vzdálenějších měst Vysočiny a Jižní Moravy.
Festival Komořinka s Akvartetem si získává stálé a věrné návštěvníky. Ale i umělci, kteří se na nějakém ročníku Komořinky s Akvartetem objevili, se do Čepí rádi vrací; za atmosférou festivalu, akustikou a především za jedinečným duchem úžasného vesnického kostlíka sv. Václava.
O rostoucí náklady spojené s organizací a provozem festivalu se i letos podělilo Akvarteto, město Bystřice nad Pernštejnem a Nové Město na Moravě. Pro organizátory zásadní byla ovšem podpora obce Ujčov, protože ta nebyla jen finanční, ale odehrávala se i v rovině konkrétní spolupráce se zastupiteli obce, jmenovitě se starostou Františkem Burešem a zastupitelkou Eliškou Večeřovou, která na koncertech divákům i účinkujícím poskytla i historický pohled na stavbu románského kostela.