Komořinka v Novinkách

Novinky6-23

Nechte se okouzlit jedinečnými večery komorní hudby v Dolním Čepí
​ Festival komorní hudby Komořinka s Akvartetem 2023

Spolek Akvarteto působí v mikroregionech Bystřicko a Novoměstsko od roku 2015. Vyrostl z cellového kvarteta, na které se časem nabalovali další, převážně místní hudebníci. V současnosti spolupracuje Akvarteto s více než stovkou umělců. Už od svého počátku se Akvarteto profiluje jako platforma pro spojování pokročilých amatérů s hudebníky profesionály a žáků se svými učiteli v rámci spolupráce na konkrétních hudebních projektech. Na koncertech Akvarteta se objevují místně známé tváře učitelů Josefa Havla, Evy Mošnerové či Vandy Teocharisové, za naše mladé talenty zmiňme například Ondřeje Kunovského, Šárku Blechovou nebo Marka Peňáze. Mezi mnohé hostující umělce patřila paní Martina Macko, Jitka Klečanská, Marek Kubát, Václav Bernášek a další.

Akvarteto spolupracuje s dalšími spolky, jako třeba Nedvědický sbor Patron nebo pražský sbor Akordum. Velmi plodnou spolupráci navázalo Akvarteto se ZUŠ Jana Štursy v Novém Městě na Moravě, se kterou společně nastudovalo a provedlo představení opery W. A. Mozarta Bastien a Bastienka.
Akvarteto spolupracuje s dalšími institucemi v našich regionech – jeho produkce podporují města Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě a Žďár nad Sázavou.

Výjimečnou spolupráci však Akvarteto navázalo s obcí Ujčov v jihovýchodním cípu bystřického mikroregionu. V obci Dolní Čepí stojí pozdně románský kostelík sv. Václava, který už osmý rok v létě může oživovat komorní hudba produkcí Akvarteta, které byly roku 2018 zastřešeny do formy festivalu komorní hudby Komořinka s Akvartetem.
Letos se koná už šestý ročník festivalu, který je určen nejen pro milovníky komorní hudby různých žánrů, ale i třeba pro ty, kteří milují atmosféru starobylých staveb zaplněných příběhy. Věřte, že právě atmosféra koncertů v Dolním Čepí patří k nezapomenutelným zážitkům. Návštěvníkům doporučujeme nezapomenout doma svítilnu, otevřenou mysl a zvídavost.
Organizátoři šestého ročníku se dramaturgií festivalu pokusí propojit profesionální zralost zkušených umělců s nadšením a energií mladých. Hned otevírací koncert v pondělí 10. července provedou zkušení umělci ve vskutku příhodných kulisách románského kostela starou hudbu: do Dolního Čepí zavítají pan filharmonik Karel Plocek, pan Pavel Fajtl – mj. vedoucí Brněnských komorních sólistů a souboru Musica Antiqua Viva, a pan Martin Jakubíček, špičkový interpret renesanční a barokní hudby.
Že komorní hudba v širším slovasmyslu nemusí být jen ta klasická, vás přesvědčí druhý, úterní večer, který bude ve znamení jazzu a mluveného slova. Tónů se ujme kapela Srnčí a kočičí, slova pak pan učitel Jan Flaška, který bude číst ze svých fejetonů.
Ve středu se vrátíme ke klasické formě klavírního tria, tentokrát v podání nastupující generace profesionálních hudebníků. Konzervatoristé Marek Peňáz, Martin Janál a Štěpánka Plocková nám zahrají klasistickou a romantickou komořinu, v jejich mladém, ale už profesionálním podání si poslechneme Haydna, Dvořáka a Šostakoviče. Jejich seskupení Piu Trio vyhrává soutěže, a my věříme, že v Dolním Čepí dostanou cenu pro muzikanta nejvyšší, srdce posluchačů.
Komořinka je i o hudbě vokální. Čtvrteční večer je už tradičně zasvěcen sólovému zpěvu. Letos si užijeme romantické písně, v podání barytonisty Narodního divadla Jana Maria Hájka, sopranistky Karolíny Grebeníčkové a skvělého barytonu pana učitele Davida Vonšíka. Na klavír je doprovodí korepetitorka Janáčkova divadla, paní Jitka Houfová. Těšit se můžeme na Dvořáka, Schuberta a Wagnera.
Koncerty začínají vždy od osmé hodiny večerní. Festivalový život v Čepí však není jen o koncertech, ale i o pilném zkoušení. Celý týden od pondělí až do pátku se v kostele konají kurzy komorní hudby pro naše nejmenší muzikanty ze Základních uměleckých škol. V pátek večer na závěrečném koncertu pak dostaneme příležitost přesvědčit se, že komorní muzika není jen výsadou dospělých, ale že může být zábavná i pro naše děti. Spolu se svými učiteli si žáci zahrají komořinu, kterou zvládnou za těch pět festivalových dnů nastudovat. Předběžně se těšíme na Mozarta, Glasse, Dvořáka.
Žáci budou na festivalu plnit i roli průvodců koncertů. Otázky, které budou účinkujícím klást, nám dozajista objasní nejen ono co a jak, ale možná i proč: Prostřednictvím našich nejmladších se dozvíme nejen to, co nám muzikanti zahrají; snad se ale dozvíme i i to, čím si hudba zaslouží, že jí mnozí zasvětí celý svůj život.
Nezapomeňte: od pondělí 10. července až do pátku 14. července, vždy ve 20:00 v kostele sv. Václava v Dolním Čepí. Komořinka s Akvartetem 2023. Podpořte jej svou účastí.

Více na www.akvarteto.cz