Zimní sezóna 2017

Logo pro web GIF. Autor: Kateřina Rossi

Léto bylo krásné a krátké. Využili jsme jej ke zkouškám na Letní koncert Akvarteta v Dolním Čepí, kde jsme poprvé hráli s klávesami a mohli tak hrát například komorní muziku ve formě klavírního tria a kvarteta. Kromě staré muziky jsme si užili i skladeb modernějších a vyloženě moderní (Ravel, Martinů, Babayan). Velmi nás těší, že všechny naše komorní koncerty letní sezóny 2017 měly úspěch u posluchačů, a naplnily i naše vlastní očekávání.

Akvarteto se v létě rozrostlo o nové hráče, především o violu a housle, a to nás motivuje jít zase o krok dál.

 

Malý F. Mendelssohn, Carl Joseph Begas. Zdroj Wikipedie

Malý F. Mendelssohn, Carl Joseph Begas. Zdroj Wikipedie

Na zimu 2017 chystáme opět něco nového. Poprvé vkročíme do formy pozdně klasicistické symfonie, konkrétně pracujeme na sedmé symfonii Felixe Mendelssohna z jeho cyklu raných symfonií pro smyčcový orchestr. Tyto symfonie psal sice ještě jako dítě, ale jsou zralým, formálně dokonalým a interpretačně náročným dílem génia, které bezpochyby ocení i náročnější posluchač. Na první poslech klasicistická hudba, při pozornějším poslechu není možné nevšimnout si vlivu nadcházejícího romantismu a velkého Beethovena. Pokusíme se vytěžit z této muziky všechny interpretační výzvy související s kultivovaností klasicismu a emocemi romantismu.

 

Podpis J.S. Bacha, zdroj Wikipedie

Podpis J.S. Bacha, zdroj Wikipedie

Formu barokního koncertu jsme si už zkusili loni na adventním koncertu. V nadcházející zimní sezóně si tuto zkušenost s radostí zopakujeme, tentokrát na houslovém dvojkoncertu J. S. Bacha d-moll. Jedná se o jedno z nejvíce známých Bachových děl, ve kterém se asi nejvíce těšíme na fugové imitace a to, co přinášejí z pohledu hráčů, a samozřejmě na Bachův dokonalý kontrapunkt.

 

Maurice Ravel v roce 1925, zdroj Wikipedie

Maurice Ravel v roce 1925, zdroj Wikipedie

Vedle této muziky si chceme v zimě zahrát i Ravelovu Pavanu, kterou jsme v komornější sestavě hráli už v létě. V aktuální sezóně ji chceme nastudovat v plné parádě smyčcového orchestru s klavírem, a možná se nám podaří sehnat i harfu.

 

Zimní sezónu 2017 organizujeme pod taktovkou našeho člena Ondřeje Kunovského, za přispění pedagogů ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem a Nové Město na Moravě a za podpory města Bystřice nad Pernštejnem.

Příspěvek zveřejněný v rubrice Sezóna. Přidat záložku odkaz.